Trest smrti

2. září 2009 v 20:34 | P@paja |  Vylejvárna
Trest smrti je jedna z nejtemnějších skvrn na tváři našeho věku.
Popravit nebo nechat žít?
Kdo jsem, abych soudil?


Prvně bych chtěla upozornit, že se jedná o téma, které mám příští týden obhajovat ve škole. Jenže mě to natolik zaujalo, že jsem ho prostě musela vložit.

Osobně jsem proti trestu smrti. Dříve jsem byla pro, ale můj názor se změnil. Kdo jsem, abych soudila? Byť vraha. Nechci si hrát na Boha a rozhodně nechci mít na rukou cizí krev.

Co to vlastně trest smrti je?

Každému to nejspíš dojde už z názvu. Nýbrž definice je taková - jedná se o nejvyšší možný trest jaký vám společnost může udělit za porušení zákona.

Způsoby poprav jsou různé - plynová komora (používá se hojně v USA), odstřelení osoby, oběšení, vpíchnutí smrtícího séra, elektrické křeslo (v dřívějších dobách byla velmi oblíbená gilotina). Existuje mnoho dalších způsobů trestu smrti. Obvykle se jedná o historické způsoby: ukřižování, ukamenování, estrapáda, rozdupání slonem, upálení, stětí mečem, lámání kolem a mnohé další. Některé z těchto historických způsobů jsou ale stále v některých zemích uplatňovány (např. ukamenování v Íránu, stětí mečem v Saúdské Arábii). K trestu smrti nesmí být odsouzena těhotná žena a člověk, který ještě nepřekročil hranici 18ti let. Dnes se trest obvykle vykonává přesně o půlnoci.
V současné době se tresty smrti praktikují v 69 zemích světa. Mezi ně patří například USA nebo Čína. V naší republice byl trest smrti zrušen roku 1990. Poslední poprava byla vykonána 2. února 1989.

Za doby Československa bylo k trestu smrti odsouzeno 1217 lidí. Z toho pouze 18 % za kriminální trestné činy (220 osob), 61 % za retribuční trestné činy (742 osob), 21 % za politické trestné činy (255 osob). Opravdu mě silně zaráží to číslo, ze všech odsouzených bylo pouze 220 lidí zabito za zločiny, které spáchaly.

Obvyklé argumenty pro a proti:

Pro

- jedná se o odstrašení ostatních případných pachatelů
- trest smrti vede k zabránění recidivy - popravený zločinec byl zaručeně zneškodněn
- jedná se o ekvivalentní odplatu (smrt za smrt), resp. jediný spravedlivý trest v případě nějakého velice brutálního činu
- není možné ignorovat veřejné mínění, které bývá povětšinou přikloněno k trestu smrti,
- praktičnost trestu smrti - věznění vrahů je drahé, trest smrti je levnější; popravený nebezpečný vrah už nepředstavuje hrozbu pro společnost, zatímco nebezpečný vrah ve věznici může jistou hrozbu stále představovat, a to několika způsoby:
1) může po případném propuštění svůj čin opakovat,
2) může být hrozbou pro ostrahu věznice,
3) může být hrozbou v případě, že by uprchl,
4) může mít přátele, kteří ho budou chtít osvobodit prostřednictvím napadení věznice nebo výměnou za rukojmí, která zajmou.

Proti

- trest smrti je nemorální - jedná se jen o vraždu na úrovni státu, dopouštíme se tedy stejného činu jako odsouzený
- hrozba justičního omylu - trest smrti je nevratný, pokud se někde v procesu udělala chyba, dotyčný má prostě smůlu
- jedná se o pouhý akt msty - zločincův trest smrti hraje jen určitou společenskou funkci, jelikož dle statistik je popravena pouze část vrahů
- neexistuje studie, jež by prokázala odstrašující účinek trestu smrti - většina vražd se totiž absolutně neplánuje
- odpůrci trestu smrti oponují i vysokými finančními náklady institutu trestu smrti (především v demokratických státech)
- možná diskriminace - dle statistik bývá trest smrti uplatňován častěji vůči náboženským a etnickým minoritám a vůči chudým, kteří nemají peníze na dobré právníky

Argument justičního omylu v posledních letech nabírá výrazně na síle, neboť revize rozsudků v USA při použití nových vědeckých metod (analýza DNA apod.) prokázaly značný počet justičních omylů, případně vyvrátily jediné existující důkazy pro vinu odsouzených ve značném množství případů, a to včetně takových, kde byli obžalovaní odsouzeni k trestu smrti. Dále zde jsou obavy ze zneužití trestu smrti k tzv. justiční vraždě.

V roce 1978 podepsalo 350 lidí petici žádající zrušení trestu smrti s názvem Trest smrti je jedna z nejtemnějších skvrn na tváři našeho věku. Petice byla zaslána Federálnímu shromáždění a byla podepsána mnohými známými osobnostmi (např. Václav Havel, Karel Kyncl, Jaroslav Seifert a další).

Podle posledního průzkumu CVVM z října roku 2005 se 57 % občanů ČR vyslovilo pro existenci trestu smrti, proti je 30 % a 13 % neví.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KiVi KiVi | Web | 2. září 2009 v 21:35 | Reagovat

Já osobně jsem pro...v dnešní době je možnost justičního omylu tak malá (myslím ty opravdu krutý zločiny např. umlácení dětí nebo tak), že by to byla extrémní výjimka. A já odmítám platit na daních za vrahy. A kdo jsem abych soudila? Já jsem součástí lidu a lid má největší sílu. Nechtěný a krutý článek společnosti z kola ven. Jinak způsob popravy...nejlepší je asi ta injekce.
Ohlasy, že je to nehumánní? Vrah se sám odsoudil. Sám spáchal ohavnej čin a tím ztratil právo aby s ním bylo zacházeno jako s "obyčejným" vězněm. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

2 Drajcle Drajcle | Web | 3. září 2009 v 17:13 | Reagovat

Pro mne jsou peníze nedůležité, pokud na druhé straně stojí život. Je to papír, i když vám může zajistit svobodu. Raději budu platit, protože vím, že se alespoň jeden napraví. A za takovou cenu to stojí.

Jsem proti trestu.

KiVi, momentálně se z tebe stal vrah. Jak se z lesa ozývá, můžu tě posadit na krešlo a jednou kulkou tě zbavit života. Seš vrah. Představ si. Já někoho zabiju a ty přijdeš se zbraní v ruce, že jsem vrah a máš právo na to mě zabít. A tak mě zabiješ. Pak za tebou přijde moje matka se zbraní v ruce, že jsi vrah a má právo tě zabít. Státní vražda je pořád vražda. Dokaž vrahům, že to, co udělali bylo špatné a pak máš vyhráno.

A pokud si myslíš tohle. Prosím. Za prvé jsi odsoudila dobrého člověka, aby zabíjel (dozorce, který bude vykonávat popravu). A pokud jsi si tím tak strašně jistá, prosím. Dala bych ti injekci do ruky, ať to sama provedeš. Pro mě ale budeš tak jako tak vrah. Protože uděláš to samé jako on. Dnes tady sice říkáš, jak by si zasloužil smrt, ale myslím, že by tě to rychle přešlo, až bys tam stála, v jedné místnosti, vstřikovala mu do žil věc, co ho zabije. Jak by ses dívala, jak umírá a věděla, že je to tvá práce.

3 P@paja P@paja | 3. září 2009 v 18:26 | Reagovat

Drají, naprosto souhlasím.

Jak jsem řekla, nechci mít na rukou cizí krev.

Proč je zabíjet? Nejsem Bůh, nevím, co toho dotyčného k vraždě vedlo, neznám jeho život, nevím nic. Hnusí se mi představa, zabíjení. A taky všimla sis, že za doby Československa popravili 255 osob, kteří se jim do společnosti prostě nehodili? Například Milada Horáková, je jedním z nich. Myslíš, že dnes by to bylo jinak? Studie v USA to jenom potvrzuje.

A že dnes neexistuje podplácení a korupce? Kolik neviných je pro tebe to nepatrné číslo 5,6 ze stovky? Z tisíce?

Říkám ne.

4 KiVi KiVi | Web | 3. září 2009 v 19:54 | Reagovat

Drajcle: Popravuje sedm nebo osm lidí...každej má v ruce stříkačku a nikdo neví v jaký je sérum na usmrcení.
P@paja: Jo ale to byly politický zločiny...to byl tenkrát radikální komunismus...v těchle letech to bylo vostrý. Teď by jim to neprošlo. Lidi by nechtěli aby někdo umřel za obyčejnou vraždu...to mě netankuje, ale za nějakej extrémně brutální zločin.
A navíc. Nemám ráda lidstvo. Je nás šest miliard a to na začátku 20.století bylo okolo jedný miliardy. Množíme se jako krysy a ještě udržujeme naživu afričany, kteří pak stejně pochcípou hlady, protože to nikdo nedokáže uživit. Takže já sama bych nějakýho brutálního zločince klidně tou inijekcí usmrtila, kdybych věděla, že mě za to nebude stíhat policie a bude to anonymní. K cizím lidem nemám žádnej vztah a k někomu tak odpornýmu?
Jinak tvoje řeči o Bohu mě docela znechucujou (promiň) jsem asi moc velkej ateista, ale co...ve jménu Boha jde udělat věcí. Vezmi si muslimy. Ve jménu Alláha jdem pozabíjet židy.
Nejspíš jsem si vás proti sobě poštvala, ale je to můj názor. Beru, že se může vyskytnout justiční omyl nebo korupce, ale u tak příšerných zločinů, u kterých bych nejradši zavedla trest smrti (jen v těch vážně extrémních, takže nic politickýho by neprotlačili) se to snad ani nemůže stát.

5 P@paja P@paja | 4. září 2009 v 19:36 | Reagovat

KiVi,
zaráží mě tvoje nechutenství k Bohu. Udělal ti snad něco?

Upřímně se ti nedivím, jistým způsobem tě chápu a soucítím s tebou. Člověk, kterej nikdy nepoznal a nezažil pravou víru, to neuvěřitelný naplnění, jistotu, pokoru, jeho nekonečnou lásku tomu ateista fakt nedokáže rozumět. Dokud nezažiješ, neuvěříš. Nechci ti nic vnucovat, jen to tak cítím.

Kdysi jsem měla podobné názory. Typu: K čemu posílat prachy do Afriky? Stejně to tam rozkradou a umřou všichni na AIDS. Jenže, až později mi došel takovej malej detail, malá otázečka mi vyvstala v mysli. Co kdybych se tam narodila já? Přála bych si, aby mě někdo z toho pekla dostal? Aby mi finančně pomohl? Abych měla, co jíst?

Je fajn, prohazovat fráze do větru, když máš na stole každej den jídlo.

Od Alláha a celý tý jejich víry radši ruce pryč.

A rozhodně sis nás proti sobě nepoštvala, máme jen rozdílný názory, a každá si obhajujem ty svoje :).

6 KiVi KiVi | Web | 5. září 2009 v 15:44 | Reagovat

Kdyžbych se tam narodila já, tak bych třeba umřela po narození. A to by mi bylo celkem jedno. A v pekle je fajn :D Je tam teplo, nemusim se mejt každej den třeba by ze mě Satan udělal manželku a mučili by sme ubohý duše...krása :D:D

7 P@paja P@paja | 6. září 2009 v 18:06 | Reagovat

KiVi,
peklo je definováno tak, (tedy alespoň podle Bible) jen se vznášíš v prázdnotě, okolo tebe nic, slyšíš skřípění, nářek a kvílení, a co hůř, nejsi tam na den, dva, jsi tam na věčnost a absolutně sama.

8 KiVi KiVi | Web | 7. září 2009 v 17:52 | Reagovat

hmmm to bych přežila...protože moje bedýnky místo písničky vydávaj příšerný kvílení, takže už mám nácvik :D

9 Drajcle Drajcle | Web | 8. září 2009 v 18:09 | Reagovat

To mě dostalo, jak si KiVi protiřečíš :D Nejdřív se ti nelíbí, že je nás tady moc (v tom případě super, můžeš jít skočit z okna, třeba tě lidi budou následovat a bude nás tu jenom pět miliard. V čem ty seš lepší, než kdejaká africká holka, abys neskočila?) a pak říkáš, jak jsou muslimové hnusný, že zabíjej židy, přičemž ty bys je hned smetla z povrchu zemského :D :D

Že ale lidem sklapne, až tam budou, viď P@p? Až tam budou na tu věčnost, zavrženi, sami.. uuuuf. Já bych teda raději vedla život s Bohem, kterej je vždycky při tobě, dává ti lásku a pomocnou ruku, dokáže ti vyléčit srdce, obětoval za tebe svýho jedinýho syna, protože tě tak miloval. Pomáhat ostatním lidem a nějak se zasloužit, abych mohla jít do nebe. A tam pak věčnej Ráj. Ale co si budem my dvě povídat, co? Samy víme, že oni to peklo na Zemi už mají. A udělali si ho sami, jen a jen oni, protože se Mu vysmívají. Většina z nich jsou jen přežívající mrtvoly, co žijou tělesně a jen tak pro nic. A taky to nic pak dostanou.

Ach. Spravedlnooooooooooost.

10 KiVi KiVi | Web | 8. září 2009 v 21:17 | Reagovat

Tak tohle znělo už skoro jako od nějakýho fanatika...a ne neprotiřečím si. To byla jen reakce na Boha a náboženství jako takový.
A já náhodou věřim v Boha! V sebe :D. Já jsem sama sobě Bůh. Je lehký věřit v nějakou nadpozemskou sílu a doufat co všechno za tebe nevyřeší.

11 Drajcle Drajcle | Web | 8. září 2009 v 22:16 | Reagovat

KiVi. Fanatik sice nejsem, ale svou víru zbožňuju, protože vím, co všechno mi dala. Z čeho všeho mě vytáhla a jaký jsem díky ní člověk. O protiřečení si myslím své a říkám, že sis protiřečila.

Řekla bys mi něco o tvém životě? Abych věděla, co ti ta víra dává? Co všechno jsi už dokázala?

12 KiVi KiVi | Web | 10. září 2009 v 23:00 | Reagovat

Ty si křesťanka nebo tak? Jako jestli věříš v tohle organizovaný nesnášenlivý náboženství.
A já? Jsem normální. Což je v tomhle světě velký plus :D:D. A co bych měla v 16-ti dokázat? Nobelovku jsem nedostala...Jsem považovaná za šprta ve škole a přitom jsem jen přirozeně inteligentní :D...no a dokážu rozesmát lidi. To je podle mě důležitý. Jinak nevim co si mám jinak představit pod větou: Co všechno jsi už dokázala? Ty si díky svý víře dokázala vymyslet jak levně a masově vyrábět nanovlákna nebo tak?

13 Cassie Cassie | Web | 11. září 2009 v 16:21 | Reagovat

Holky, vaše debata je docela zajímavá... Já vím, že se asi do té debaty dostanu taky, ale řeknu svůj názor____...
Já jsem PRO trest smrti. Stačí mi přestavit si vraha. Nemyslím ženu, kterou bije manžel a ona už to nevydrží, myslím VRAHA. Pravého vraha, který si přímo uvědomuje, co dělá. Zabíjí život. Bere život. Tak proř by někdo nemohl vzít život jemu?
Teď si vzpomínám na jeden příklad, kdy tři kamarádi surově zabili kamarádku, aby věděli, jaký je to pocit. Jaký je pocit, být vrah. Té kamarádce bylo 17. Měla celý život před sebou. Vidím před očima ty tři kluky. Dostali nějakých 15 let. Není mi jich líto. Při našem právním systému budou za necelých 8 let venku.
Předsavte si známé té holky. Tři kluci jim zabili dceru, sestru, kamarádku, přítelkyni, jenom proto, aby si něco dokázali. Oni sice budou žít s černým trikem, nebo se z toho vyvléknou úplně, ale ta holka se nevrátí.
Oni jí sebrali život, proč by někdo nesebral život jim?
Vím, že to zní jak "oko za oko, zub za zub" ale tenhle příklad je udivující.

Pro Kivi a P@p: Já v Boha věřila taky, ale dál jsem nedokázala. Když vám v nějakých 11 letech onemocní mamka roztroušenou sklerózou (doporučuji si najít tenhle pojem ve slovníku), dva roky potom rakovinou, a zjistí se, že je dost vysoká pravděpodobnost, že mě potká to samé, nedokázala jsem se na Boha poutat. Ve svých 13ti letech žehlím, vařím, uklízím, prožívám pubertu, studuju a gymplu a prakticky každý den jsem v depce... V Boha (už) nevěřím.

14 P@paja P@paja | E-mail | 11. září 2009 v 17:15 | Reagovat

Cassie,
v prvé řadě bych chtěla napsat svůj obdiv vůči tobě, protože to nemáš jednoduché. Tvé maminky je mi líto, sama si dobře nedokáži představit, jaké to je.

Upřímně si myslím, že víra by ti jenom pomohla a uzdravila tvou zraněnou duši, víš, v tomhle je Bůh machr. Vím to z vlastní zkušennosti, kdy mě psychicky týral vlastní otec, dokázal mě uzdravit jen Bůh. Žádnej čas nebo jiný ptákoviny, jen čistá víra a chuť mu odpustit. Svíralo mě to, trápilo, brečela jsem (hodně), bolelo to (hodně), ale je to za mnou. A Bůh mi pomohl, on vždycky pomůže, nikdy tě nenechá ve štychu. Pokaždý když je mi vážně na nic, kleknu si, a začnu se modlit, brečím u toho dost často, je to hodně emociální a potom, když to odevzdám vyšší moci, dostane se mi takového klidu a příjemného pocitu. Kdybych to jen dokázala líp popsat.

Rozhodně žij naplno a neboj se budoucna (není nic horšího, než žít ve strachu), co má přijít, přijde, ovlivníš jenom svoje činny, dokážeš plně ovládat jenom sebe, takže si zbytečně nelam hlavu s tím, co nedokážeš ovlivnit.

Co se týče depek, pošli je do háje, nejsou k ničemu (jsou od toho dole).

Napsala jsem svůj e-mail, takže pokud bys chtěla v nečem poradit nebo si jen tak pokecat, ráda pomůžu to je asi jediný, co pro tebe můžu udělat. Jinak netuším, jak jinak ti pomoci.

Snad jen někdy zase najdeš cestu zpátky k Bohu. Pokud jeho obviňuješ za to, co se stalo mamince, tak nezapomínej, že je tady satan a tohle je jeho práce. On tyhle hrůzy dělá, nikoliv Bůh.

A teď k těm vraždám, docela mě zaráží, jak si každej dává podmínky, za kterou vraždu by trest smrti dal, a za co ne. Vražda je vražda, nezáleží na tom, z jakejch pohnutek to ten dotyčný udělal, je to VRAŽDA! Zbavil života člověka a podle vašeho názoru, by měl zemřít každý, kdo sebral život někomu jinému. Takže i třeba opilej mladík, co sedl za volant a na přechodu přejel ženu s dítětem. A teď upřímně, zasloužil by si za jednu osudovou chybu smrt? Udělal blbost, neměl sedat za volant, ale copak se jeho smrtí něco změní? Nic se nezmění, jen bude o jednu vraždu víc. Tohle není řešení.

A pokud jde o ty tři individua, myslím si, že nejsou psychicky v pořádku. Každej zdravě uvažující člověk, by tohle neudělal. Myslím si, že pokud dostali 15 let, není to zas tak krátká doba, pokud jim bylo kolem dvaceti z vězení se dostanou ve třiceti pěti. To je dost dlouhá doba na přemýšlení. Snad si něco za tu dobu uvědomili.

A tím, že by je někdo popravil, změnilo by se něco? Ta dívka už se nevrátí. A daleko horší trest je pro ně, když si na stará kolena uvědomí, jak stvůrně jednali a co za příšernost udělali.

Jinak, Cass, přeju hodně štěstí a pevný víry, nevzdávej se ;). Když se vzdát, tak až po bitvě.

15 P@paja P@paja | 11. září 2009 v 17:32 | Reagovat

KiVi,
jako věřící opravdu jsme, jak já, tak sestra (Drajcle). Jsme Křesťanky - evangeličky (budujeme si osobní vztah s Bohem, čteme Bibli, studujeme Kristův život,...). Nechodíme do kostela, nespovídáme se knězi, tohle sama dost odsuzuji. Církev neuznávám, pro mě je tím jediným Bůh, nic víc nic míň.

Reaguju ještě na ty tvé předchozí komentáře, fanatik je běžně používané slovo okolo víry a kdykoliv ho slyším v této souvislosti musím se jen smát.

Píšeš o víře v Boha s jistou nechutí, docela by mě zajímalo, co si o víře vůbec myslíš, a co si myslíš, že víra jako taková obnáší?

16 Sawarin Sawarin | Web | 12. září 2009 v 15:23 | Reagovat

Nechci se tady vyjadřovat k trestu smrti, protože si myslím, že je spousta argometnů jak pro tak proti. A je tak těžký o tom rozhodout. Možná proto jsem ráda, že na mě takové rozhodnutí nezávisí.. Ale chtěla jsem se vyjádřit k té víře.
Vlastně mě až udivuje, jak dalece v to věříte. Tím myslím Drachiu a P@paju.. Já proti víře nic nemám, ale já osobně věřící nejsem. Teda i když to taky není pravé slovo. Věřím tomu, že žijeme z nějakého důvodu, že možná je něco víc. Ale nemůžu říct, že věřím v Boha. Je to těžký a člověk se na to můžu dívat z více hledisek. Někdo si řekne, že Bůh nemže existovat proto, že by přece nedopustil to, co se kolem děje. Že kdyby existoval, tak by to tahle nebylo.  Ovšem jiní si hledají to, proč existuje. Vlastně mi přijde, že je to spíš o víře. Ne o tom, jestli existuje nebo ne, ale jestli v to věříme. Pro někoho jsou věci  jednoduší, když v Boha věří. A myslím, že tu chvíli pro toho člověka Bůh opravdu existuje, protože ta samotná víra člověku pomáhá. Jestli chápete, jak to myslím. Ale je fakt, že to nemusí být jen Bůh. Lidé si mnohdy dokážou najít něco jiného, co jim toho Boha nahradí. V  co vlastně věří a co jim pomáhá. Každopádně já osobně nemůžu věřit v něco, pro co nemám důkaz. Ano, něco existovat musí, protože jak by vůbec vznikl život. Jak by vzniklo všechno, co známe. Jinak se to vysvětlit nedá. Ale nevím, jestli je to Bůh nebo cokoliv jiného. Ale doufám, že jednou, až umřu, tak pochopím..

17 P@paja P@paja | 12. září 2009 v 23:57 | Reagovat

Sawarin,
jenže až umřeš bude na to rozhodnutí pozdě. Proč nemůžeš věřit v Boha teď?

On neexistuje? Nemůžeš ho vidět? Ale kdyby si před tebe stoupl v celé své kráse, jen bys věděla, že je, ale nevěřila bys v něj.

Je těžké v to věřit? Není, věř mi, přijmout Krista je tak neuvěřitelně jednoduché a milionkrát se ti to vrátí. Když tě Bůh naplní svou láskou a Duch svatý tebou prostoupí, cítíš se nádherně. A čím víc věříš, tím víc se tě snaží satan stáhnout zpátky a ublížit ti, jen se nesmíš nechat dát ;).

Víra v nic, ti dá jen nic. To si opravdu přeješ?

18 Drajcle Drajcle | 13. září 2009 v 0:31 | Reagovat

Už mě přestávají bavit dojáky typu: "Ona měla celý život před sebou!" Ano, to je sice pravda. Avšak v představě, jaký by to život asi byl. Pokud naprosto normální, tak k ničemu (nepřítel zvaný průměrnost). A vážně mě zaráží, jak si lidé pokaždé myslí, že ta zavražděná osoba byl kdosi nevinný, čistý a bla.

A pak, jak je pro mne prosím vás život křesťanky lehčí? Jakože Bůh dělá zázraky všude kudy chodím? Směji se. Ne. Naopak. Cesta křesťasntí je trnitá, do kopce a urputně bolestná. Nejenže na vás útočí satan, ještě k tomu všemu na vás útočí ostatní lidé, co si připadají bůhvíjak pověření tím, zbochybňovat víru a jaksi normální a nadřazení tím, že jsou vážně skvělí a boží, že se dokáží postavit někomu, kdo pořád čeká, až k němu ten dotyčný najde cestu. Co stojí s rozevřenou náručí a chce vás obejmout a předat vám všechnu svou sílu, protože ho bolí, když své dítě vidí na dně. Takže ne, nebudu vás za to obdivovat a ani s vámi nebudu souhlasit. Jde to špatně zkousnout, viďte? To že jsem fanatik a odvolávám se na vyšší moc, že jsem člověk s jasným cílem a vírou, hrdostí. Co vás k tomu pořád tak žene?

A neuzná se vám to. Ne když dnes máte plno argumentů a ostrých slov na jazyku, za které se neomluvíte. Neuzná se vám, že něco někde existuje, protože jsem posera a raději kudy šlapu budu vykládat, že něco existuje a já v to hlavně věřím proto, aby až se přesvědčím, že to nebe opravdu existuje, aby mi to tam vzali.

To život je ta zkouška, kde musíte dokázat, čeho jste hodni. To tady je to těžké, tady se vraždí, podvádí a krade. A to vy s tím musíte něco udělat, musíte mít cíl a v něco věřit, abyste mohli dostat odměnu, copak tohle není logické? Co tedy se světem udělat? Začít u sebe a s Boží pomocí být lepším člověkem, který druhým neubližuje.

No dobrá, já vím, že budete naštvaní. To jsem bohužel musela říct takhle, tak si to prosím neberte tak k srdci.

Prosím tedy ode všech, aby mi vysvětlili, co to vlastně víra, křesťasntví je. Co říká, co dělá, co je v ní to hlavní. Ráda bych slyšela, co dělám tak strašného :D :D Neříkám to nijak, jen mě to zajímá ;)

19 Sawarin Sawarin | Web | 13. září 2009 v 11:47 | Reagovat

Možná Bůh opravdu extistuje, ale možná.. Nevím, jak vy, ale já jsem se narodila do rodiny ateistů (řekla bych). Nikdy jsem se o tom s nikým nebavila. Nikdo mi když byla byla malá nebo i starší neřekl, že bych měla věřit v Boha, že opravdu je. A já si nemůžu ze dne na den říct, že teď budu věřit. Tak to prostě nefunguje. Teda jako říct to můžu, ale stejně bych tomu nevěřila. Co je vlastně křesťanství vám taky neřeknu. Maximálně vám můžu najít na netu nějako definici, ale to mi přijde docela zbytečný. Nikdy jsem se o to nezajímá a neměla důvod se zajímat. A už jsem prostě taková, že netoužím to nějak extra studovat. Proč bych to dělala, když to pro mě do teď žádnej význam nemělo. Rozhodně víru v Boha nijak nezpochybňuju, ale já nemůžu jen tak ze dne na den věřit.
Nevím, co je pravda a proto nikoho nebudu o ničem přesvědčovat, protože by to stejně nemělo cenu. Když člověk v něco věří, tak mu to nejde jen tak vzít.  Člověk jen tak nepřestane věřit a stejně tak nezačne věřit. Můžeme vyjádřit svůj názor, ale nedá se nikoho do ničeho nutit.
A ještě k ty víře jako víře. Že víra nic nedá? S tím nesouhlasím. Já řekla bych v nic nevěřím, ale i víra v cokoliv může být po člověka důležitá. I to může přinést jakési "naplnění".

20 KiVi KiVi | Web | 13. září 2009 v 16:37 | Reagovat

Víra je pro mě nástroj k ovládání lidí. V historii to bylo stokrát. To je pro mě víra v Boha. Křesťanství je to samý jako hinduismus, islám a dalších 200 náboženství. Křesťasntsví je jako víra nástroj k ovládání druhých. V minulosti to bylo to, aby i pupkatý kněží nahrabali majetek a věřící oškubali a ovládali je.
A když říkate Satan...hmmmm. Copak smrtelný hříchy? Bůh nás všechny miluje. Každou vteřinu, každého dne pozoruje každého člověka a číhá jestli nezpůsobíme smrtelný hřích a když jo, tak šup s ním do pekla, kde nás čeká věčný utrpení. Ale stejně nás všechny miluje a je milosrdný. Jo to dává naprostý smysl.
Každý v něco věří...někdo v rodinu, v peníze (hlásí se), někdo v Boha. Ale tohle organizovaný náboženství na vymývání mozků mi přijde dost padlý na hlavu.
Možná, že moje komentáře jsou trochu útočný, ale to vaše taky. Takže doufám, že naše vzájemná nevraživost zůstane jen u tohohle tématu :).

21 P@paja P@paja | 13. září 2009 v 17:50 | Reagovat

KiVi, kdyby bylo Křesťanství takové, jaké si ty myslíš, že je, tak bych v něj nejspíš také nevěřila. Nevraživost k tobě vůbec necítím, spíš touhu ti to všechno vysvětlit, ale netuším, jestli to má cenu, jelikož neslyšíš, co ti říkám.

V historii? Copak žijeme v 15. století? Je 21., pokud vím. Dneska skrz víru nemůžeš z nikoho vymáhat peníze, maximálně nějaké příspěvky na charytu, to je tak všechno.

Pokud jsem zněla útočně, tak se omlouvám, nebylo to tak myšleno.

Víš, řeknu ti jednu věc, existuje jen jedna věc kterou dokážeš maximálně ovládat, a to jsi ty sama.

Sawarin,
budeš se divit, ale jsem také z rodiny ateistů, než jsme na jedné akci uvěřily (já, ségra a mamka) v Boha, bylo to ze dne na den, ráno jsem se probudila jako ateistka a noci ulehla jako Křesťanka.

Nikdo mě dřív nevedl k víře, prostě se to stalo a já se postupem času začala vzdělávat ohledně víry, a podle vašich argumentů a vět, které jste napsaly o víře v Boha víte hodně málo.

Budu teď zakládat novej blog s Boží tématikou, dá mi to hodně práce, a pokud všechno půjde tak, jak by mělo snad by měl začít fungovat koncem týdne, možná dříve.

22 KiVi KiVi | Web | 13. září 2009 v 20:31 | Reagovat

P@paja: To není pravda...V Americe je hodně takových sekt, které nabírají lidi namluvěj jim nějaký kecy a vytahujou z nich peníze. Je to celkem běžný. Je to něco na způsob novodobých odpustků.
A o víře toho vím docela dost. Zajímala jsem se o to než jsem jí začala odsuzovat. Chci vědět co odsuzuju a co neuznávám. Chystám se číst Bibli, takže naberu další info.
Mohla bych vědět co konkrétně vás obrátilo ve víru?

23 P@paja P@paja | 13. září 2009 v 21:30 | Reagovat

Brouku, sekty a víra v Ježíše Krista je úplně něco jiného. Tak si nepleť lívance s vločkama. A proč si si tím tak jistá, byla jsi někdy v Americe? Víš jak to tam chodí? Byla jsi někdy členem nějaký sekty, abys mohla tvrdit, že po nich chtějí jenom peníze?

Na víru mě obrátila, slova muže, který nám tehdy o Ježíši vyprávěl, zřejmně touha být lepší a mít něco, o co se můžu opřít, hlavně duševně.

24 Drajcle Drajcle | 13. září 2009 v 21:50 | Reagovat

Myslím, že zrovna tobě Bible nic nedá, protože nemáš šanci pochopit, co ti ta slova mají říct. Měla by si vedle sebe mít alespoň nějakého duchovního, který by ti to přetlumočil. Jestli jsi se jí zabývala, tak asi ne moc dobře. Protože nevíš skoro nic, jen sem pořád cpeš cosi z Ameriky a minulé staletí, co se dnes už neptaktikují :D Protože ani po mě ani po mé sestře nikdy nikdo žádné peníze nechtěl, nikdo mě vírou neovládá a vím, že je to tak i s lidmi, co znám. Nemáš žádný kloudný názor, víš proč? Protože nejdřív musíš zažít Ježíše ve svým srdci a teprve pak se můžeš rozhodovat. Jedině praxí.

25 KiVi KiVi | Web | 14. září 2009 v 16:39 | Reagovat

Věcná.
Moje srdce je orgán, který pumpuje krev do těla. K ničemu jinýmu není, to ostatní zařizuje mozek a ne sval, jak tvrdíte.
Hmmm lehce jste se nechali přesvědčit. To když k nám přišli svědkové Jehovovi, tak jsme s nima vytřeli podlahu. Snažili se nám nakecat nějaký bláboly o Ježíšovi (Jestli vůbec existoval) a Bohu. Aby jsme zlepšili svoje životy, že jak je v Bibli napsáno tak se Metuzalém dožil 969 let díky své víře a bla bla, ale co opomněli říct bylo, že oni počítali roky na měsíce, takže to je něco kolem 68 let. A sklapli...už u nás byli asi potřetí, takže se to opravdu neděje jenom v Americe...
A když říkáte, že nemám žádný argumenty tak vy ano? Akorát říkáte, že se pomodlíte a je vám líp...Já dám pěstí do zdi a je mi taky líp. Myslim, že moje argumenty jsou silnější než Vaše.
Bibli budu číst aby jsem dopodrobna zjistila o čem to pánbíčkářství vůbec je a rozpory mezi Starým a Novým zákonem. Navíc to budu potřebovat k matuře, tak zabiju dvě mouchy jednou ranou.

26 Mongara Mongara | 14. září 2009 v 17:48 | Reagovat

Snažila jsem se přečíst všechny komentáře, ale jakmile se to opět zvrhlo v debatu o křestanství, neměla jsem sílu číst dál, proto se vyjádřim k základní otázce.

Jsem pro trest smrti.

Je vám snad jasné, že nejsem natolik hloupá, abych zabila každého. Ne. Ve vlastní podstatě jsem proti trestu smrti. I když máte pravdu v tom, že každý se může napravit, já v určitých věcech nedokážu odpouštět. Možná proto, že nejsem evangelík, jako vy.
Ale jen tak si představte, že vám někdo tím nejbrutálnějším způsobem zabije matku. Dostane za to deset let. Dost dlouhá doba na zamýšlení se nad sebou, ne? Pak vyleze ven z vězení a zabije vám dítě (taková shoda náhod je skoro nulová, ale zabije dítě vám nebo někomu jinému, to je přeci jedno). A tak dostane dalších deset let. A když vyleze z vězení podruhý, zabije dalšího člověka. Dali byste takové zrůdě další šanci? Já už ne. A není to jen má neschopnost odpouštět; já myslím, že kdyby vám někdo zavraždil někoho blízkého a spravedlnosti nebylo učiněno zadost, že ani vy byste se necítili nejlíp. Jenže takhle to bohužel chodí. Obecně je spravedlnost strašně nedokonalá. Někteří lidé jsou zkrátka zrůdy a já je nechci soudit. Nicméně chápu ty, kteří by jim ten trest smrti udělili.

27 KiVi KiVi | Web | 14. září 2009 v 21:34 | Reagovat

plus dodatek k mýmu komentáři: Křesťanství a jiný víry nemám ráda kvůli naprosté diskriminaci homosxuálů a taky žen. Jako feministka něco takovýho nedokážu překousnout.

28 P@paja P@paja | 14. září 2009 v 22:36 | Reagovat

Mongy,
chápu tvůj názor. Jen k tomu odpouštění, víš, tím, že odpustíš tomu někomu, kdo ti ublížil, osvobodíš sebe a svoji duši. Je to pro tebe, ne pro toho člověka. Ty se budeš cítit líp. Člověk, který neodpouští, to má v životě hodně těžké, protože žije se všema šrámama a nekodáže se jich zbavit, dokud to nepustí pryč a neodpustí, pak teprve se na tu věc může dívat oběktivně a zahojit si srdce. A jedna připomínka, čím dřív odpustíš tím líp. Odpuštění nemůžeš cítit nebo k němu nějak v tom zmatku pocitů dospět, jen vyslov odpouštím. Odpuštění je o rozhodnutí, že tomu člověku odpustím a ne o tom, jestli to cítím, že mu můžu odpustit.

29 P@paja P@paja | 14. září 2009 v 22:44 | Reagovat

KiVi,
feministky upřímně nemám v lásce, přijdo mi neženské. Já osobně mám ráda mužskou populaci a nechtěla bych, aby mezi námi nebyla.

A k té diskriminaci, nikdy jsem ji nezažila v mém okolí absolutně vůbec, a to jsem už Křesťanka nějaký ten čas. Můžu od srdce říct, že se ke mně Křesťani opačného pohlaví chovají nadmíru slušně a laskavě. Takže neházej všechny do jednoho pytle. A jen propo, hlavně v jiných vírách totálně diskriminují ženy, v Křesťanské víře jsou ženy bok po boku s muži, nejsou o nic míň důležité, než muži.    

30 KiVi KiVi | Web | 15. září 2009 v 14:47 | Reagovat

je nějaký kněz žena? Nebo kandidovala žena na post papeže?
A ty si zase pleteš feminismus s extrémním feminismem. Feminismus chce pro ženy stejná práva jako pro muže. Já třeba studuju IT a když to řeknu, tak všichni zíraj a říkaj, že je to přece pro kluky. Proč? To je úkol feminismu. Ne vymlátit chlapy.

31 P@paja P@paja | 15. září 2009 v 16:29 | Reagovat

Feminismus je feminismus, tak ho neděl na extrémní a normální. Která žena by chtěla bejt kněž nebo papež? A zase sem motáš katolickou víru, já jsem evangelička, papeže ani kněze, celou církev odsuzuji, to už jsem sice říkala, ale ráda ti to připomenu.  

32 Mongara Mongara | 15. září 2009 v 17:35 | Reagovat

Vím, že odpuštění je hlavně pro mě, ale já chci spravedlnost a chci, aby ten, co mi ublížil, taky hodně trpěl. Tím, že mu odpustím, vlastně ze sebe vypustím touhu po odplatě a tu já vypustit nemůžu.

33 P@paja P@paja | 15. září 2009 v 18:47 | Reagovat

Ty chceš jen pomstu? O to ti jde? Vím, že je to asi odrbaný, ale pomsta nikam nevede. Velké ale pravdivé klišé, to jen potvrzuje - zlo plodí zlo... Tím, že odděláš několika násobnýho vraha se nic nezmění. A daleko horší je sedět sám v cele 2x 3 metra bez svobody, jen se svým mozkem a svejma myšlenkama. To je podle mě trest. Smrt je jen vysvobození (i když si prubnou peklo).

34 KiVi KiVi | Web | 15. září 2009 v 19:16 | Reagovat

hej ty děláš to samý! To je samý jako kdybych řekla církev jako církev. Feministky obecně chtěj práva pro ženy...aby to nedopadlo jako v islámském světě a ne jak říkáš aby neexistovali muži.

35 KiVi KiVi | Web | 15. září 2009 v 19:18 | Reagovat

A zpátky k trestu smrti... Jak říkáš že největší trest je být se svejma myšlenkama. Co když někoho baví vraždit? Je to pro něj slast? A navíc. Nechci platit na nějakýho vraha kterej se válí ve vězení.

36 P@paja P@paja | 15. září 2009 v 20:11 | Reagovat

KiVi,
to, co píšeš je tvůj názor to, co píši já, je můj názor a myslím, že tenhle rozhovor nevede k ničemu pozitivnímu. :D

Když někoho baví vraždit je to jeho mozek jeho svět, stejnak sedí na prdeli a užírá se nudou, ber to tak 30 let na jednom a tom samým místě. V jedný cele. Takovej příšernej stereoptyp. Nechceš platit vrahy, já nechci platit poslance, každej máme něco. Jenže v tomhle vůbec nejde o peníze, jde o to, že moderní svět prostě nechce zabíjet.

Chceš být feministkou, buď jí, já ti nebráním. Jen s jejich názorama  nesouhlasím, to je vše.

Jo a k tý víře, problém je v tom, že se tak Křesťanská víra opravdu dělí, víš, a v každé z nich jde o jiný přístup k víře. Kdežto feminismus se nijak nedělí, pokud vím.      

37 KiVi KiVi | Web | 16. září 2009 v 14:15 | Reagovat
38 KiVi KiVi | Web | 16. září 2009 v 14:19 | Reagovat

Jinak politiky nechce platit asi nikdo. Zvlášť ty co máme momentálně mimo vládu. Ať žije defenestrace!

39 Sawarin Sawarin | Web | 18. září 2009 v 15:04 | Reagovat

P@paja: K tomu trestu smrti.. Asi je třeba pro toho vraha horší sedět ve vězení s vlastníma myšlenkama než umřít. Ale jde to, že může utýct nebo ho po několika letech pustěj. A co pak? Polepšil se? Těžko říct. O to taky jde..
A ještě k tý víře.. Ty věříš, já nevěřím..  Jeden člověk tomu druhýmu nemůže nic vnucovat. Ne nevím toho o víře moc, protože mě to nezajímá. Pokud není důkaz, že Bůh opravdu existuje, tak  v to věřit nemůžu. A já ti samozřejmě nemůžu dát nějakej důkaz, že neexistuje. Je to slovo prosti slovo a není možný říct, jak to ve skutečnosti je.

40 P@paja P@paja | 18. září 2009 v 23:36 | Reagovat

Sawarin,
já tě chápu, ani nevíš, jak moc :-D. Kdysi jsem též nevěřila.

Rozhodně tě do víry nutit nechci, ono to ani nejde. Debat na téma "co by kdyby", můžeme vést tisíce a tisíce. Víš, kdyby si před tebe Bůh stoupnul, jen bys věděla, že je, ale nevěřila bys v něj. Prostě bys věděla, že nějakej Bůh je a život de dál. No problem.

41 Sawarin Sawarin | Web | 19. září 2009 v 12:15 | Reagovat

P@paja:Je fakt, že i kdybych ho viděla, tak bych nevěděla, co s tím. Jak bych měla vědět, co chce, abych dělala. Jak bych se správně měla chovat. Co je špatné a je správné.. Jasně, tak třeba jsou smrtelný hříchy, přikázání.. Ale já jsem jen člověk.. A taky si myslím, že je dost rozdíl jaká je doba.. No, nebudu se v tom víc pitvat, protože se o to opravdu nezajímám a tak zase neplácám úplný kraviny..
Každopádně myslím, že víra rozhodně není špatnýho a pro vás (tebe a Drachiu) je to jen přínosem, který vám pomáhá v životě..

42 P@paja P@paja | 19. září 2009 v 19:51 | Reagovat

Sawi,
vůbec neplácáš, máš logický otázky. A taky, já se o Bohu učím, stále se o něm učím a to na skupinkách, každej pátek od devíti do půlnoci. Víš, nacházím tam spoustu odpovědí na otázky, co se týče života, pomáhá ti to jím proplouvat snadněji. Život vážně žeru se vším všudy, a tak mi přijde trochu šílený, když mi ostatní nevěří a nechtějí o Bohu slyšet ani slovo. Proto jsem vděčná svým kámošům, i když občas točí oči k nebi, ale já je chápu, sama jsem taková byla, jsem ráda, když mě poslouchají a berou moje slova vážně. Pomáhám jim a jsem ráda, když vím jak. A vděčím tomu Jemu, protože cítím silnou podporu, víš, jde to těžko popsat. Jsem opravdu silně věřící člověk a jsem za to vděčná. Jen mi to dává a nic nebere, což je k neuvěření. Pokud chceš nějak poradit, skupinky evangelistů jsou jistě po celý republice, můžu se optat, kdyžtak, jestli budeš mít zájem.

43 Sawarin Sawarin | Web | 19. září 2009 v 20:19 | Reagovat

Abych pravdu řekla, tak by mě to na jednu stranu zajímalo, ale na druhou stranu jsem strašně línej člověk. Navíc mě letos čeká maturita.. No kdybych si to rozmyslela, dám vědět..:)

44 P@paja P@paja | 22. září 2009 v 20:54 | Reagovat

Vykročit ze svý zóny pohodlí, je těžký, tak snad to někdy zmákneš ;-)...

45 Roman Roman | Web | 24. ledna 2010 v 10:47 | Reagovat

Dobrý den,Papajo,
rád bych Vás, máte-li chuť, pozval k návštěvě blogu www.monarchiemistorepubliky.blog.cz - propagujícího trochu neobvyklou myšlenku přeměny České republiky v České království.
Založil jsem rubriku Články hostujících autorů, která by oživila blog – a v níž bych rád publikoval články jiných lidí - ideálně původní, vztahující se k historii i současnosti; souhlasné, nesouhlasné – i lhostejné ... v podstatě může jít o jakýkoliv pro jiné čtenáře zajímavý článek na libovolné téma. Budu rád, pokud rubriku aktivně využijete – můžete tak dát vědět o svém blogu i jiné skupině čtenářů.
Děkuji za Váš případný zájem i čas, který není ohraničen žádným termínem – a pokud vnímáte toto pozvání jako spam, tak se velmi omlouvám.
S přáním všeho dobrého, Roman.
P.S. Dovoluji si v konečné fázi rozhodnout, co, kdy a v jakém množství opublikuji. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama